Poctivá práca prináša poctivé plodinyPri plodinách, ktoré pestujeme, kladieme veľký dôraz na kvalitu. Dôvod je zrejmý - časť plodín slúži ako krmivo pre nami chované hospodárske zvieratá. Aj krmivá, ktoré potom predávame ďalším chovateľom majú rovnakú kvalitu. Do predaja sme zaradili aj osivá, ktoré opäť pochádzajú z nášho poľnohospodárstva. Našou víziou je finalizácia produktov, ktoré pestujeme, pretože by sme radi predávali zákazníkom slovenské, poctivo dopestované potraviny. Naším cieľom je dopestovanie kvalitných plodín a zrevitalizovanie pôdy, ktorú obhospodarujeme a ktorá nás živí. Keďže chceme napredovať, do osevných plánov sa snažíme zaraďovať aj nové plodiny. Skúšame a skúmame, či bude ich pestovanie efektívne.
|
Február, marec, aprílAko náhle sa vonku oteplí, slnko naštartuje život v pôde, ktorá začne s procesom mineralizácie. Práve tento proces je pre naše plány dôležitý, a tak s prácou začíname aj my. Pôdu hnojíme minerálno-organickými hnojivami – digestátom z bioplynovej stanice. Do tejto stanice dodávame časť našej senáže, kukuričnej siláže či odrezky z cukrovej repy. Tam, kde je to potrebné, používame aj priemyselné hnojivá. Začíname siať jarné plodiny: hrach siaty, repu cukrovú, horčicu bielu, pohánku jedlú, kukuricu siatu, slnečnicu čiernu, cirok obyčajný, zemiaky konzumné, pelušku jarnú a proso siate.
|
MájSiatie je hotové. V tomto období je už tráva pekne zelená a výživná a preto vyháňame na pastvu ovce a hovädzí dobytok z Košeckého dvora. Zvieratá sa pasú na našich trvalých trávnatých porastoch, ktorým sa dostáva len prírodné hnojivo od pasúceho sa dobytku a oviec. V tomto období začíname aj s kosbou ďateliny lúčnej, ktorá slúži ako krmivo. Kosenie trvá od mája až do septembra vždy v mesačných odstupoch. V podobe balíkov predávame toto krmivo aj ďalším chovateľom.
|
JúnTento mesiac pripravujeme trávne senáže. Senáž sa vyrába z pokosenej trávy v správnej zrelosti. Senáž je veľmi kvalitnou potravou pre hovädzí dobytok a ovce a počas obdobia, kedy pasenie nie je možné, tvorí základ krmiva pre zvieratá v Košeckom dvore. Podľa potreby a nutnosti vykonávame v tomto období ošetrovanie plodín pestovaných na ornej pôde.
|
JúlKosíme a sušíme trávu, dorábame senné balíky, ktoré bude hospodársky dobytok konzumovať počas obdobia, kedy pastva vonku už nebude možná. Začíname so žatvou jačmeňa a pšenice, ktorá sa zvyčajne skončí až v auguste. Zrno musí byť naozaj suché a zrelé, aby pri skladovaní nesplesnivelo. Pri vlhkom počasí dosušujeme zrno v špeciálnych sušičkách podľa stanovených štandardov kvality. Zberáme úrodu repky olejnej, hrachu siateho, pelušky jarnej, pohánky jedlej. Začíname so sejbou medziplodín rôzneho druhu, v našom prípade horčice bielej, pohánky jedlej a facélie vratičolistej.
|
AugustDokončujeme zber zasiatych plodín. Dopestované plodiny putujú na pozberovú linku, niektoré idú hneď na predaj. V tomto období sa venujeme opäť výrobe sena, a to až dovtedy, dokedy nám počasie dovolí. Senážne práce zvyčajne ukončíme práve na konci augusta, v prípade pekného počasia vieme senáž vyrobiť aj v septembri. Koncom augusta začíname so zberom kukurice siatej na kukuričnú siláž. Kukuričnú siláž vyrábame z vlastnej kukurice, ktorá absolvuje len jeden priemyselný postrek, a to ešte v začiatku svojho rastu. Zberové práce pokračujú aj v septembri.
|
SeptemberPokračujeme v silážovaní kukurice, čiže v zbere kukurice na zeleno. Kukurica sa ukladá do silážnych žľabov, alebo do silážnych vriec. Zbierame cirok obyčajný, začíname s prvou etapou zberu cukrovej repy. Repa je zberaná v dvoch až v troch etapách, aby bol cukrovar zásobovaný nepretržite a nedošlo k zbytočným stratám na kvalite a veľkosti repy. Čaká nás ešte hnojenie organickým hnojivom – hnojom, ktorý pochádza z našich maštalí. Keďže vieme, že dobytok kŕmime kvalitne, je toto hnojivo pre pôdu veľmi prínosné. Práve tu je vidieť, ako živočíšna výroba ovplyvňuje a dopĺňa rastlinnú a opačne. Zdravá strava ovplyvní kvalitu hnoja, ktorý potom vyživuje našu pôdu. Tá živiny odovzdáva plodinám a tie konzumujú hospodárske zvieratá v našom chove.
|
OktóberPo ukončení zberu plodín sa venujeme siatiu ozimných plodín – jačmeňa obyčajného, pšenice potravinárskej a kŕmnej, repke olejnej. Zo skladov nám postupne odchádzajú plodiny na predaj, ostávajú nám len plodiny pre drobných pestovateľov a chovateľov a naše zásoby pre živočíšnu výrobu.
|
November, december, januárPočas zimných mesiacov sa venujeme údržbe techniky, ktorú počas roka v teréne používame. Technický park je pomerne veľký, postupne sa snažíme ho inovovať. Zmenou technológie a rozširovaním pôdy, ktorá bude obrábaná bez používania pesticídov budeme časom potrebovať menej mechanizmov. Mimo vegetačného obdobia, čiže od októbra do marca, sa venujeme aj čisteniu porastov od samonáletových drevín.
|